لینک تلگرام
 لینک تلگرام
 لینک تلگرام
منابع گیاهی و میوه ها در طب قدیم

منابع گیاهی و میوه ها در طب قدیم
گزیده ای از نرم افزار دایره المعارف سلامت با طبیعت 
قالب وبلاگ
چت باکس


به 

1ـ عن ابی عبدالله علیه‌السلام فی حدیث ان رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله قال للزبیر:

کل السفر جل فانه فیه ثلاث خصال: یجم الفؤاد و یسخی البخیل و یشجع الجنان.

                                                                                        وسائل الشیعه‌ـ‌ج 17 ـ ص 129 ـ باب 93

ترجمه: امام صادق علیه‌السلام در حدیثی که رسول خدا صلی الله علیه و آله برای زبیر بیان کردند به بخورید پس بدرستی که به در او سه خصلت می‌باشد.قلب را نیرومند می‌کند و بخیل را سخاوتمند می‌کند و ترسو را شجاع می‌کند.

2ـ عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال: من أکل سفر جله أنطق الله الحکمه علی لسانه أربعین صباحاً.

ترجمه: امام صادق علیه‌السلام فرمود: کسی که چهل روز صبح به بخورد خداوند حکمت را بر زبانش جاری می‌کند (گویا می‌کند)

3ـ عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال:قال أمیرالمؤمنین علیه‌آلسلام: أکل السفر جل قوه للقلب الضعیف و یطیب المعده و یزکی الفواد و یشجع الجبان.

ترجمه: امام صادق علیه‌السلام فرمودن: امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: به بخورید که تقویت کننده برای قلب ضعیف ومعده را نیکو می‌کند وقلب را پاک می‌کند و ترسو را شجاع می‌کند.

4ـ عن معلی بن محمد رفعه الی ابی عبدالله علیه‌السلام قال: من أکل سفر جله علی ریق طاب مأوه و حسن ولده.

ترجمه: مرفوعه معلی بن محمد از امام صادق علیه‌السلام که حضرت فرمودند: کسی که قبل از غذا به بخورد قدرت جنسی او زیاد و فرزندش نیکو می‌شود.

5ـ عن محمد بن مسلم قال: نظر ابوعبدالله علیه‌السلام: إلی غلام جمیل فقال: ینبغی أن یکون أبو هذا الغلام أکل السفرجل، و قال: السفر جل یحسن الوجه و یجم الفؤاد.

ترجمه: از محمد بن مسلم گفت: امام صادق علیه‌السلام پسر بچه زیبائی را دید سپس فرمودند: شایسته است که پدر این پسر به خورده باشد و فرمود: به صورت را نیکو و زیبا می‌گرداند و دل را نیرو می‌بخشد.(اثر میوه بر ژن)

6ـ عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال: السفر جل یضرج المعده و یشداد الفواد و ما بعث الله نبینا قط الا اکل السفر جل.

ترجمه:‌امام صادق علیه‌السلام فرمودند: به معده را باز و پرخون می‌کند و قلب را نیرو می‌بخشد و هرگز خداوند پیامبری را مبعوث نکرد مگر به خورده باشد.

7ـ عن الرضا علیه‌السلام عن آبائی، عن علی‌علیه‌السلام قال: دخلت علی رسول الله صلی الله علیه و آله یوماً یده سفر جله یأکل و یطعمنی و یقول: کل یا علی فانها هدیه الجبار و الیک قال:‌فوجدت فیها کل لذه فقال لی: یا علی من أکل السفر جل ثلاثه أیام علی الریق صفا ذهنه و امتلاء جوفه حلماً و وقی من کید ابلیس و جنوده.

ترجمه: امام رضا علیه‌السلام از پدرانش، از علی علیه‌السلام فرمود: بر رسول خدا صلی‌الله و آله روزی که در دستش به بود داخل شدم پس در مقابل خود قرار داد، خورد و اطعام کرد من را وی می‌فرمود: یا علی بخور پس همانا به هدیه خداوند جبار بسوی من و تو می‌باشد. گفت: بتحقیق تو در به همه لذتها را پیدا می‌کنی و سپس فرمود برای من: ای علی کسی که سه روز ناشتا به بخورد ذهنش را صفا می‌دهد و شکمش را پر از حلم و علم می‌کند و از کبر و مکر ابلیس و لشگریانش حفظ و حمایت می‌کند.

دارای طبیعت معتدل است و نوع شیرین و خوب رسیده‌ی آن مفرح و مقوی قلب و اعصاب و نشاط‌آور و مدر بول و دارای چند نوع ویتامین مانند ویتامین (A) و (C) و مقداری مواد قندی و اسیدهای آلی و مواد کانی می‌باشد و چنانچه آب میوه را گرفته و با شکر نی حرارت داده تا قوام آید و مقداری گلاب و زعفران بیفزایند مفرح و مقوی خوبی بوده و هیجان روحی را نقصان می‌دهد و مدر بول می‌باشد میوه‌ی نارس آن بسیار دیر هضم بوده و قابض و خوردن آن صلاح نیست.


 

[ چهارشنبه 18 مرداد‌ماه سال 1391 ] [ 04:44 ب.ظ ] [ سید رحمت الله انصاری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 121055
http://atare.blogsky.com/
بستن پنجره
تبلیغات